Dwa spontaniczne spotkania w Chociemyśli w 2018 roku

     Piszę ten artykuł dopiero teraz w styczniu 2021 roku. Stwierdziłem, że warto wspomnieć o tym, jak rodziła się Niebieska Tancbuda, bo właśnie o niej będę opowiadał. Nie zaczęła ona jednak istnieć od tak zwanej oficjalnej imprezy, ale od dwóch spontanicznych spotkań w zaczarowanym ogrodzie rzeźbiarza Janusza Owsianego w Chociemyśli. Miejscowość ta znajduje się dokładnie 6 km od Grochowic gdzie od 1983 roku odbywają się Grochowickie Stachuriady, na cześć mieszkającego i pracującego na zrębie w 1967 roku Edwarda Stachury, który uwiecznił to miejsce w powieści „Siekierezada albo zima leśnych ludzi” (1971). Odbywają się one zawsze latem i odkąd zaczęliśmy tam bywać, to chcieliśmy się włączyć w te działania miejscowych organizatorów, co różnie wychodziło. Postanowiliśmy, że wymyślimy własną Stachuriadę, bez kopiowania tej grochowickiej i tak w 2018 roku odbyła się w dniach 2-4 lutego I Zimowa Stachuriada - Siekierezada w Głogowie. Wtedy pierwszy raz odwiedziliśmy zaczarowane ogrody Janusza Owsianego i pomyślałem wtedy, że tam można by było zrobić coś latem w połączeniu ze sztuką. Jeszcze nie wiedziałem co. Byłem jednak pewien, że musi to być związane ze Stachurą i musi mieć własną formułę, by nie kopiować imprezy w Grochowicach.

     29 czerwca 2018 roku, kiedy przyjechałem do Grochowic na kolejną Stachuriadę, spotkałem na niej miejscowych artystów, rzeźbiarza Janusza Owsianego i poetę Władysława Paździocha.

     Później też spotkałem pracującego niegdyś na zrębie razem z Edwardem Stachurą, pana Izydora Jankowskiego.

     Umówiłem się z Januszem i Władkiem, że przyjadę jutro do Chociemyśli, do jego zaczarowanego ogrodu i poczytamy sobie poezję. I tak się właśnie stało. Dokładnie 30 czerwca 2018 roku odbyło się pierwsze spontaniczne spotkanie, które było zalążkiem czegoś większego. Nie wiedzieliśmy czego, ale bardzo się nam to spodobało. Władysław Paździoch nie miał przy sobie swoich wierszy, przeczytał więc tylko „Mit poety”, który powstał w 1997 roku i opublikowany został w albumie „Grochowickie Stachuriady 1983-2008” (2008), w którego byłem posiadaniu. Potem czytaliśmy na przemian raz ja, a raz on, moje wiersze z tomiku „Spotkania z ciszą”, dyskutując i popijając z innymi gośćmi przy stole od czasu do czasu.

     Oto krótki zapis tego ciekawego spotkania, które przypominało momentami dialogi z powieści „Siekierezada”, jakie miały miejsce w Hoplance.

Władysław Paździoch czyta swój wiersz „Mit poety”

Janusz Owsiany o swoim ogrodzie i nie tylko

     Jeszcze na tym spotkaniu Janusz Owsiany zaprosił mnie na XXXIV Edycję Światowych Spotkań Twórczych w Chociemyśli , które odbyły się w dniach 21-23 września 2018 roku. Przybyli artyści malarze i rzeźbiarze z Polski i z zagranicy, a niektórzy już tydzień wcześniej. Pojawiłem się tam 21 września i widziałem pracę artystów. Oto kilka zdjęć.

     Wieczorem rozpętała się straszna wichura i poniszczyła wszystkie namioty. Artyści przenieśli się do domu Janusza i tam malowali. Na szczęście żadne z dzieł sztuki nie ucierpiało. Oto fotografie z tej tragedii.

     Cały dom Janusza, tak jak jego ogród, wypełniony jest jego pracami rzeźbiarskimi, co tworzy niesamowity klimat. Zgromadzeni tam malarze poprosili bym zrobił dla nich spontaniczne spotkanie autorskie w czasie którego Adam Pochopień, malarz z Krakowa malował mój portret.

Zdjęcia z mojego spotkania autorskiego.

Odbyły się też warsztaty dla dzieci.

Kilka zdjęć z warsztatów dla dzieci.

     Po moim występie zacząłem rozmawiać z Januszem, że coś wymyślę i w przyszłym roku zrobimy u niego Stachuriadę, tylko jeszcze nie wiem dokładnie kiedy i pod jakim tytułem, ale byłem pewien że chcę to zrobić, a on daje mi wolną rękę do działania. I z taką myślą wróciłem do Warszawy.

     Tak się też złożyło, że we wrześniu tego samego roku poznałem Basię Rejek, autorkę „Wrocławskiej Tancbudy” inspirującej się twórczością Edwarda Stachury. Nadszedł nowy 2019 rok i zbliżała się 20 rocznica istnienia naszego portalu Stachuriada.pl. Wspomniałem o tym Basi i ona powiedziała: - Zróbmy Niebieską Tancbudę w zaczarowanych ogrodach Janusza Owsianego i będziemy tańczyć przy piosenkach Edwarda Stachury. W ten oto sposób Basia stała się Matką Chrzestną tej imprezy, której zamysł od tak dawna krążył mi po głowie. I Niebieska Tancbuda odbyła się oficjalnie 16 sierpnia 2019 roku w Chociemyśli. Możecie więcej o niej przeczytać klikając w link I Niebieska Tancbuda.

Autorem wszystkich zdjęć w tym artykule jest Krzysztof Michał Pietrzak.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.