Konkurs rozstrzygnięty

miesicznik_literackiInformujemy, że rozstrzygnięty został konkurs, w którym otrzymać można było jeden z pięciu egzemplarzy książki Buty Ikara Mariana Buchowskiego, wydanej przez wyd. ISKRY.

W żmudnych eliminacjach wyłonieni zostali zwycięzcy, są nimi: Aniela M., Emilia Dudkiewicz, Barbara z Bielska-Białej, Małgorzata Dośpiał, Kinga Kosiek. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Książki zostaną przesłane w ciągu najbliższych dni na podane adresy.

Niestety, nie udało się nagrodzić wszystkich ciekawych odpowiedzi i źródeł. W odpowiedziach laureatów spodobało nam się:

  • bardzo wyczerpujący referat (4 strony A4 z przypisami) dot. podróży Stachury (Pani Emilia - niebawem postaramy się go umieścić na stałe na naszej stronie :-))
  • Pani Małgorzata odpowiedź na pytanie znalazła wertując czasopisma w bibliotece uniwersyteckiej - jedno ze źródeł widoczne jest na zamieszczonym obok skanie fragmentu artykułu Krzysztofa Rutkowskiego z "Miesięcznika Literackiego", nr 2, 1981 (s. 51-58);
  • Pani Kinga przestudiowała obcojęzyczne strony internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie konkursowe i takim tropem odnalazła dwa źródła - na portalu francuskojęzycznym (artykuł Mary Telus) oraz na blogu Paola Statutti "Un'anima e tre ali". Autorka odpowiedzi przesłała nam także inną ciekawostkę - o tym mamy nadzieję szerzej niebawem [!];
  • Pani Barbara - dziękujemy serdecznie za tę frapującą odpowiedź, która ujęła nas w jakiś sposób: Norwegia to uporny kraj, upiorni ludzie [...]
  • Pani Aniela napisała:

[...] Kwartalnik literacki   „Akcent” nr 1, 1988 r. s. 190-200. ‘Listy Stachury do Kluczkowic i Lublina’ oprac. Mirosław Derecki
- można też powiedzieć, iż źródłem jest zacytowana w tej publikacji kartka pocztowa, barwna widokówka przedstawiająca XIV-wieczną Wieżę Zegarową w Płocku i stojący na skwerze obok pomnik L. Krzywickiego
- nadana w Warszawie (o czym świadczy stempel pocztowy) - 6 kwietnia 1973 r.;
adresowana do: Pani WŁADYSŁAWA ZOSSEL* 24-333 KLUCZKOWICE, poczta Wrzelowie powiat Opole Lubelskie
Treść autorstwa Edwarda Stachury:
„Dziękuję za uznanie niebywale.
Cieszę się, że Twoja Mama zadowolona.
Zagubiła mi się Twoja karteczka z adresem W. I nie podałaś mi Jej nazwiska.
Ja, wstydzę się, nie mogę sobie przypomnieć. Będę w Szczecinie z początkiem maja.
Będę się tam okrętował do Oslo.
Pozdrawiam Cię serdecznie jak również Mamę i Twoich chłopaków z klasy.
Sted”
*

Władysława Zossel była dawną znajomą Stachury, jeszcze z łat studenckich na KULL-u, gdzie od 1958 do 1960 r. Stachura studiował romanistykę. Z wykształcenia polonistka, w 1967 r. osiedliła się w Kluczkowicach i w tamtejszej szkole ogrodniczej uczyła języka polskiego, prowadząc także szkolny zespół recytatorski. Wielbicielka twórczości Steda, często podsuwała swoim wychowankom jego utwory do czytania i do wykonania na estradzie.
Udokumentowano kilkuletnią korespondencję pomiędzy Edwardem Stachurą i Władysławą Zossel: dom w Kluczkowicach stał się dla Steda jednym z tych miejsc, gdzie mógł zawsze liczyć na przyjazną.
I chociaż poeta odwiedził Kluczkowice tylko dwa razy, darzył tę miejscowość sentymentem niemal rodzinnym.

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom. Dziękujemy raz jeszcze wydawnictwu Iskry za przekazanie egzemplarzy książek dla naszych Czytelników.

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.