Biała Lokomotywa 2017

bialalokomotywa2017

Ogólnopolskie Spotkania Poetów to kameralny festiwal literacki,odbywający się u progu jesieni. To cykl wydarzeń artystycznych, których patronem jest Edward Stachura, a głównym bohaterem - poezja we wszystkich możliwych przejawach. W programie Spotkań znajdują się zazwyczaj koncerty piosenki autorskiej i poetyckiej, wieczory autorskie, pokazy filmowe, performanse słowno-muzyczne, slam poetycki, spektakle teatralne. Organizatorzy wyławiają nowe, oryginalne interpretacje utworów legendarnego Steda, prezentują ciekawe omówienia jego twórczości, wciągają w wir dyskusji publiczność, dają możliwość obcowania z niebanalnym, wysokiej klasy teatrem, w kameralnych formach i przedsięwzięciach plenerowych. Wszystkie te wydarzenia toczą się w Świetlicy Wiejskiej w Łazieńcu oraz przed domem rodzinnym Edwarda Stachury. Warto zarezerwować czas 1-2 września i przyjechać do Łazienca dla Steda, poezji, piosenki autorskiej i teatru. W tym roku zapowiedzieli swój udział widzowie i uczestnicy z całej Polski: z Gdańska, Gdyni, Torunia, Bydgoszczy, Gorzowa Wlkp., Sieradza, Piły, Warszawy, Krakowa, Olsztyna, Kluczborka i Wrocławia. Przybedą tez goście z Heidelbergu i Sztokholmie. A program tegorocznych, 16. Spotkań jest bardzo atrakcyjny: dużo w nim poezji, piosenki i teatru. W spotkaniach autorskich zaprezentują się poeci: Klara Nowakowska, Radosław Wiśniewski, Juliusz Gabriel, Beata Patrycja Klary i Miłosz Zawadzki. Będzie wolna trybuna poetycka przed domem rodzinnym Edwarda Stachury oraz slam prowadzony przez Justynę Paluch i Michała Żłobickiego. W wieczornym bloku wydarzeń zaprezentują się pieśniarze: Krzysztof Stachura, Apolinary Polek, Jacek Zawadzki i Dawid Gębala. W wykonaniu Dawida Gębali usłyszymy premierowe wykonanie „Fabula rasa” Edwarda Stachury. Znakomity aktor Jacek Zawadzki (Instytut Grotowskiego) przedstawi monodram „Hantio” wg B. Hrabala, R. M. Rilkego i F. Pessoi, a Teatr EPIDEMIA (BOK, Bieruń) pokaże w plenerze widowisko „Towarzysz Smith” wg G. Orwella.

Nie zabraknie dyskusji i omówień twórczości Stachury: odbędzie się spotkanie z Anną Małczyńską, autorką książki „Z padłych wstawanie. O melancholii w pisarstwie Edwarda Stachury” oraz panel dyskusyjny na temat „Fabula rasa” Edwarda Stachury z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich Torunia (Jakub Osinski) i Wrocławia (Dobrawa Lisak-Gębala, Anna Małczynska, Dawid Gębala). Spotkania rozpocznie happening „Poetycki rozkład jazdy” na peronie stacji ZAGUBIN, przy stojącej w tym miejscu od roku prawdziwej lokomotywie Tkt-148.

Wydarzenie objęte patronatem
INSTYTUTU FRANCUSKIEGO W POLSCE
Patronat Medialny
Pismo Literackie MENAŻERIA
Organizatorzy
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ ŁAZIEŃCA "CUDNE MANOWCE"
GMINA ALEKSANDRÓW KUJAWSKI
DARIA DANUTA LISIECKA
Wydarzenie wspierane przez
WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
GMINĘ ALEKSANDRÓW KUJAWSKI
POWIAT ALEKSANDROWSKI

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.