Sławomir Zygmunt kręci teledysk do „Białej lokomotywy” Stachury

      Powstaje teledysk do Białej Lokomotywy w wykonaniu Sławka Zygmunta. Dzisiaj w godzinach porannych na terenie Stacji Muzeum w Warszawie kręciliśmy nowy teledysk do piosenki Biała lokomotywa w wykonaniu Sławomira Zygmunta.

     Klip powstaje w związku z premierą nowej płyty Sławomira Zygmunta zatytułowanej Dokąd idziesz? Do słońca! z piosenkami Edwarda Stachury. Premiera płyty nastąpi 16 lutego. Stachuriada.pl jest producentem tego klipu i patronuje temu wydarzeniu.

     Pogoda nie rozpieszczała nas od samego rana, kiedy pojechaliśmy na miejsce planu teledysku do Stacji Muzeum w Warszawie, gdzie dawniej mieścił się Dworzec Główny i z którego Edward Stachura często wyruszał w swoje niezliczone podróże i wędrówki. Na całe szczęście rozpoczęliśmy od zdjęć w lokomotywie i po kilku powtórkach deszcz zelżał i ostatecznie odpuścił, co pozwoliło nam kręcić na zewnątrz. To co nas najbardziej inspirowało do kręcenia to wszechobecna mgła okalająca teren muzeum, co jest niewątpliwie darem tej jakże kapryśnej pogody, a może nawet samego Edwarda Stachury? Praca nad teledyskiem trwała do godziny trzynastej. Równo trzy godziny. Teledysk z założenia miał być bardzo prosty, bez zbędnego kombinowania ze scenariuszem. To pozwoliło nam zmieścić się w krótszym czasie niż zakładaliśmy. Kolejną godzinę spędziliśmy przy kawie rozmawiając o szczegółach powstającego teledysku, planach wydawniczych i promocyjnych najnowszej płyty Sławomira Zygmunta.

     Warto też podkreślić, że Sławomir Zygmunt zalicza się do grona tych artystów, którzy najdłużej wykonują na różnych scenach teksty Edwarda Stachury do własnej muzyki. Śpiewa Stachurę od 1979 roku, kiedy to skomponował muzykę do Białej lokomotywy na podstawie słów poety. W 1983 roku powstał spektakl STED – Opowieść wiatr w warszawskim klubie „Hybrydy”, który został nagrodzony na FAMIE (Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej)  w 1983 roku. Materiał z tego spektaklu w 1985 roku trafił na pierwszą kasetę w dorobku artysty. W 2002 roku wydał płytę CD zatytułowaną 16 razy Edward Stachura, też w całości poświęconą temu poecie. W międzyczasie utwory jego trafiały na trzy różne składanki muzyczne z różnymi artystami. Teraz niebawem spodziewamy się kolejnej płyty z nowymi aranżacjami muzycznymi do słów Edwarda Stachury, której premiera odbędzie się 16 lutego o czym jeszcze nie raz wspomnimy.

     W tym miejscu pragniemy też bardzo mocno podziękować Stacji Muzeum za gościnę i pozwolenie na zebranie odpowiedniego materiału do teledysku. Jeśli ktoś jeszcze nie odwiedził tego miejsca, to zapraszamy bo jest co oglądać.

Krzysztof Wiśniewski

 

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.