„Fabula rasa” 40 lat temu w Twórczości

     Miesięcznik literacki "Twórczość" rozpoczął na swoim profilu na Facebooku serię wspomnień pod nazwą "Z historii pisma" w której przedstawia, co pojawiało się w nim w danym miesiącu tyle że czterdzieści lat temu.

    Redaktorem pisma był wtedy Jarosław Iwaszkiewicz, a w dziale redakcyjnym między innymi Ziemowit Fedecki i Henryk Bereza. W kwietniu tego roku wspomniana w formie fotografii ówczesnego numeru, a był nim nr 4 z 1978 roku, publikowana jeszcze za życia Edwarda Stachury Fabula rasa

    Marian Buchowski w swojej książce "Stachura. Biografia i legenda" (1992; 1993) pisze o tym fakcie tak: "Zaproponowana przez Stachurę Iwaszkiewiczowskiej jeszcze "Twórczości" Fabula rasa wywołała w zespole redakcyjnym duże różnice zdań na temat literackiej wartości utworu oraz sensowności jego drukowania." i pozostaje do dzisiaj tajemnicą, co zaszło w redakcji w tamtych dniach. Jedno jest pewne, że spory wokół tego dzieła poety trwają do dziś o czym można przekonać się śledząc nasz profil na Facebooku.

     Idąc dalej śladem odkryć Mariana Buchowski czytamy: "Nie do ustalenia jest natomiast ówczesna opinia Stachury. Później, kiedy potrafił, jak w okresie pisania dziennika "Pogodzić się że światem", spojrzeć na nie chłodno i z dystansem - pisze bez jakiegokolwiek wartościowania, jak o książce kogoś innego: A ja, czy zaprzeczam temu, co jest w Fabula rasa i Oto? Nie mogę zaprzeczyć, bo już nie jestem tym, kim byłem. Mogę tylko mówić z innego poziomu, z innego punktu widzenia, z punktu widzenia tego biedaka, którym teraz jestem. Jest chyba oczywiste dla każdego, że to nie ten człowiek, który pisze te słowa, pisał Fabula rasa i Oto. Tamten to człowiek-nikt, ten to człowiek-Ja. Człowiek-Ja straszliwie zbity przez los.".

     Ostatecznie, tak jak wspominaliśmy wyżej, dzieło poety zostało opublikowane w piśmie. W formie książki ukazało się jednak dopiero w sierpniu 1979 roku, niecały miesiąc po śmierci poety, której czterdziestą rocznicę obchodzić będziemy w przyszłym roku.

     Piewcą i promotorem w sposób śpiewany, tych niełatwych treści, jest wrocławski pieśniarz Dawid Gębala, który pierwszy raz zaprezentował piosenkę "Kim jestem" ze słowami Edwarda Stachury z Fabulą rasa w lutym 2017 roku w klubie muzyczno-poetyckim "Pieśniarze" w czasie organizowanej przez nas Stachuriady. W czerwcu tego samego roku, zdobył drugą nagrodę na Stachuriadzie w Grochowicach w konkursie "Wyśpiewać poezję", gdzie wykonał utwory z fragmentami dzieła poety.  W grudniu 2017 roku zarejestrował utwór "Kim jestem" za namową Jana Kondraka i przy wsparciu Jerzego Stachury Juniora, na płycie Złota Kolekcja. Edward Stachura. Wielkie Ci dzięki., na której znaleźli się najwięksi muzycy, śpiewający teksty poety od lat 70'. Dawid Gębala pracuje nad materiałem z Fabula rasa aby wydać samodzielną płytę z tymi utworami. Kiedy to nastąpi? Nie wiemy, jednak dopingujemy mu wspierając medialnie jego działania. Dlatego zapraszamy do wysłuchania wcześniej wspomnianego nagrania, które na antenie swojej audycji "Pod Wielkim Dachem Nieba", zaprezentował prowadzący tą wspaniałą audycję od wielu lat Piotr Spottek. Można go posłuchać tutaj https://www.youtube.com/watch?v=zaNJg_hs2g4&t=5209s .

 
     Serdecznie dziękujemy redakcji pisma "Twórczość" za pozwolenie na publikację tych zdjęć na naszej stronie. 
 
Krzysztof Wiśniewski

 

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.