Czyżykiewicz & Cisło – Nowa płyta niezwykłego duetu

     Ukazała się nowa płyta Mirosława Czyżykiewicza w duecie z Witoldem Cisło na której znalazły się dwie piosenki Stachury.

     Zacznijmy jednak od tego, jak doszło do powstania tej płyty? W tym artykule przedstawię tylko te rzeczy o których nie mówią artyści w wywiadach. Najwcześniejsze informacje o tym niezwykłym projekcie znalazłem na najnowszym fanpageu Mirka Czyżykiewicza,  Mirek Czyżykiewicz Official Fanpage , który istnieje od lutego tego roku. Powstała też zupełnie nowa oficjalna strona artysty http://mirekczyzykiewicz.pl/ . Projekt na samym początku istnienia miał zupełnie inną nazwę, a prezentowany był w taki oto ciekawy sposób.

     Tak więc wydanie płyty poprzedziło wiele koncertów granych jeszcze w zeszłym roku.

     Oto, jedno chyba z lepszych, pierwszych zdjęć tego duetu autorstwa Magdaleny Janusz.

     Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie tak pisała o tych pierwszych występach jeszcze przed nagraniem płyty:

Tytuł wczorajszego występu „De best of” był w pełni adekwatny do mistrzowskiego i pełnego zaangażowania występu artystów. Uczestnicy mogli wysłuchać zupełnie nowych aranżacji takich utworów jak: Tańcz, Gdy wiatr i deszcz, Biała lokomotywa, Kocham. Pieśniarz stosował przy tym charakterystyczną dla niego modulację głosu, melorecytację i szept, co nadało wydarzeniu wyjątkowego klimatu. Słuchaczy najbardziej ujęło ekspresyjne  wykonanie „Koni narowistych”, „Życie to jest teatr” i „Wariacje cygańskie”. Półtoragodzinny koncert był również pokazem wirtuozerskich umiejętności Witolda Cisło, który grał na kilku instrumentach, m.in. na bałałajce. To był naprawdę the best wieczór.” (Link do całego artykułu http://kutno.net.pl/artykuly/kultura,mistrzowski-duet-w-bibliotece,89007.html?fbclid=IwAR2m_q-3n40toJ662oLsW-ocGJyjDmyoLSU3tG5bh5ynb4P448L76cnPuaQ )

      15 kwietnia 2018 roku artyści na fanpageu zaprezentowali pierwszy oficjalny teledysk autorstwa Magdaleny Janusz w którym wykorzystane zostały archiwalne zdjęcia Mirka Czyżykiewicza i Witolda Cisło. Słowa do piosenki „Znów śniłaś się mi” napisał, znany też jako muzyk, Robert Kasprzycki.

     Najważniejszy był jednak dzień nagrania płyty. Świadczy o tym fakt jak mocno, zarówno artyści jak i wspaniałe osoby z nimi współpracujące, czyli manager Krystyna Tuliszka i Magdalena Janusz odpowiadająca za zdjęcia i filmy, jak mocno przygotowywali się do tego dnia. Bogusław Teryks Luthier przywrócił do życia gitarę Mirka. Witold Cisło zakupił specjalną gitarę barytonową na potrzeby tego projektu. Wydrukowane zostały specjalne bilety kolekcjonerskie, które artyści osobiście sygnowali własnym autografem.

No i stało się jasne, że najnowsza płyta będzie rejestracją nie jednego, a dwóch dni  koncertu duetu Czyżykiewicz/Cisło.

     Nagrali specjalny film na którym zapraszają na to wydarzenie. Znajdziecie go pod tym linkiem Zaproszenie na koncert i nagranie płyty LIVE "The Best Of Czyżykiewicz" Poznań, Restauracja Pretekst . Samo wydarzenie przedstawiono w następujący sposób:

„The Best of " Mirek Czyżykiewicz - śpiew & gitara Teryksa / Witold Cisło - gitara barytonowa w PRETEKŚCIE.

Mamy wyjątkową radość zaprosić Państwa na podwójny koncert Mirka Czyżykiewicza i Witolda Cisło, który odbędzie się 26 oraz 27 maja 2o18 roku o godzinie 19:oo w Poznańskiej restauracji "Pretekst", która mieści się przy ul. Fredry 7

Artyści tego wieczoru zaprezentują Państwu nowe aranżacje muzyczne największych przebojów Mirka Czyżykiewicza min. "Tańcz", "Bieg lat", "AVE", "Kochana", "Moja cygańska" czy "Pieśń na powitanie". Nie zabraknie też nowych utworów muzycznych, takich jak "Znów śniłaś się mi..." z muzyką Witolda Cisło, którego premiera odbyła się w kwietniu tego roku i zostanie zaprezentowana również tego wieczoru na cześć Dnia Matki. Podczas koncertu odbędzie się również nagranie LIVE, z którego powstanie nowa płyta.” (Link do tego wydarzenia https://www.facebook.com/events/785510924973554/ )

No i jak się rzekło, tak też się stało. Obydwa koncerty się odbyły i zostały zarejestrowane. Z tego dnia pozostało, chyba tylko, to jedno zdjęcie.

     Duet Czyżykiewicz/Cisło podziękował, tym którzy przybyli na koncert:

„Wczoraj zakończył się pierwszy etap projektu "The Best Of Czyżykiewicz LIVE" - Mirek Czyżykiewicz & Witold Cisło - ...koniec nagrań. Czas na chwilę odpoczynku po ciężkiej i wytężonej pracy. Niebawem będą mogli Państwo usłyszeć jej efekty i mamy nadzieję, że sprawi wiele radości... Zanim jednak, czeka nas jeszcze kilka etapów, o których będziemy Państwa na bieżąco informować.
Chcielibyśmy złożyć podziękowania wszystkim Państwu obecnym 26 i 27. 05. 2018 w Poznańskiej restauracji Pretekst! Byliście Państwo wspaniałą publicznością i integralną częścią ważnego projektu muzycznego, na którym znajdą się najpiękniejsze utwory z dorobku artystycznego Mirka Czyżykiewicza w nowych gitarowych aranżacjach, a także nowości z muzyką Witolda Cisło.
Dziękujemy!”

     Zaprzyjaźniony poeta Grzegorz Tomczak, tak podsumował widowisko, którego był świadkiem:

„Muszę to powiedzieć. Muszę to przekazać. Byłem w sobotę na koncercie „Mirek Czyżykiewicz i Witold Cisło”. Powiem krótko: piosenki w wykonaniu Mirka, jego głos (!), jego wrażliwość oraz dwie gitary w rękach mistrzów (sic!) wypełniły koncertową przestrzeń w sposób fantastyczny! Słowo, muzyka, piano, forte, nawet cisza była na najwyższym poziomie. Kto nie był, niech żałuje.

     Przez kolejne cztery miesiące odbywały się kolejne koncerty po których duet zbierał bardzo pozytywne recenzje, no i 5 października 2018 roku w czasie koncertu w Krakowie w Teatrze Variete odbyła się premiera płyty pt. „Pretekst live” i tam można było nabyć jej pierwsze egzemplarze. Oto plakat z tamtego wydarzenia.

     Oficjalna premiera płyty, dla Wszystkich Fanów, została ogłoszona przez wydawnictwo Agencję Artystyczną MTJ 19 października 2018 roku. Oto okładka płyty

     Płyta jest już do nabycia w dobrych sklepach muzycznych. Niżej przedstawiamy szczegóły dotyczące tej płyty, spis utworów, recenzje:

Mirosław Czyżykiewicz & Witold Cisło „Pretekst Live” - 2018 - CD - o płycie

Mirosław Czyżykiewicz & Witold Cisło „Pretekst Live” - 2018 - MP3 - o płycie

     Na portalu NetFan.pl ogłoszeni zostali artystami miesiąca listopada. Link do zdjęcia https://www.facebook.com/NetFanpl/photos/p.2098612163494961/2098612163494961/?type=1&theater

     Całe wydawnictwo promowane jest znanymi i nowymi utworami, nas jednak interesują oprócz nich, piosenki Edwarda Stachury z muzyką Jerzego Satanowskiego, ze spektakli w których grywał Mirek Czyżykiewicz. Na płycie „Pretekst Live” znalazły się dwie piosenki: „Ach kiedy znowu ruszą dla mnie dni” i „Życie to nie teatr”. Ta pierwsza promuje płytę duetu Czyżykiewicz/Cisło, a na fanpageu ogłoszona została ze specjalną dedykacją dla naszej strony, za co ślicznie dziękujemy. Post znajdziecie pod tym linkiem https://www.facebook.com/CzyzykiewiczMirek/posts/2277591395807592 , a jego zrzut ekranu poniżej.

     Artyści promują płytę koncertując w całym kraju i odwiedzając lokalne rozgłośnie radiowe. Pojawia się też w Warszawie. Oto zaproszenie zamieszczone na fanpageu:

„INFORMUJEMY wszystkich Państwa, że na koncercie 4.12.2018 w klubie Hybrydy SĄ miejsca siedzące, w treści wydarzenia znajdziecie Państwo linki oraz adresy gdzie można nabyć bilety.
Z wielką radością chcemy również poinformować Państwa, że tuż przed koncertem Mirka i Witka (Mirek Czyżykiewicz i Witold Cisło) wystąpi przed Państwem niezwykle utalentowany Człowiek Janek Pentz - Janek Pentz !
Zapraszamy!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/590135651404290/

Oto plakat tego koncertu na który serdecznie zapraszamy

     Z tego co udało nam się dowiedzieć, to nie jest to ostatnie słowo Mirosława Czyżykiewicza i Witolda Cisło jeśli idzie o projekt „Pretekst Live”. Duet planuje kolejną płytę, gdyż zarejestrowany został materiał z dwóch dni koncertu, więc i jest pretekst do drugiej części wydawnictwa, której możemy się spodziewać za jakiś czas. Zapraszamy więc do śledzenia poczynań artystów na ich stronach i brania czynnego udziału w ich koncertach. Polecam każdemu, kto ceni sobie dobrą poezję i piękne brzmienie gitar.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.