Dlaczego warto być na II Zimowej Stachuriadzie?

     Pozostał tydzień do II Zimowej Stachuriady. Uchylamy rąbka tajemnicy o tym, czego nie zdradza program na plakacie.

     Nim jeszcze rozpocznie się panel literacki, planujemy wybrać się z chętnymi osobami do Grochowic, by odwiedzić trzy ważne miejsca: grób Babci Oleńki i jej dom w którym kwaterował zimą 1967 roku Edward Stachura; oraz miejsce w którym poeta pracował na zrębie, jednocześnie zbierając materiały do swojej powieść „Siekierezada”. Przy okazji będzie można zobaczyć Salę Wiejską i remizę strażacką. Będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia. Na te miejsca wybieramy się prywatnym transportem, więc liczymy że osoby mające miejsce w samochodzie zabiorą zainteresowanych wycieczką ze sobą. Nie mamy jeszcze ustalonej godziny zbiórki i wyjazdu. Podamy je w przyszłym tygodniu w wydarzeniu na Facebooku. W drodze powrotnej pokażemy w którym miejscu w Kotli mieściła się słynna Hoplanka.

    Przed samym panelem literackim wspomnimy minutą ciszy ważne osoby dla Edwarda Stachury, które zmarły w tym i zeszłym roku: Wacława Tkaczuka, Wiesława Niesiobędzkiego, Zytę Oryszyn, Janusza Kuklińskiego, Romana Kołakowskiego i samego Edwarda Stachurę, gdyż tą Zimową Stachuriadą zainaugurujemy czterdziestą rocznicę śmierci poety.   

     W panelu literackim spotkamy się z bardzo ciekawymi osobami. Maciej Cymeon, który bada miejsca w których kręcony był film „Siekierezada” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, opowie o nich prezentując przy okazji kilka ciekawych zdjęć. Z przyczyn osobistych niestety nie pojawi się Paweł Marszałek z Wydawnictwa C&T, ale pozostawił mi kilka ciekawych informacji do przekazania, którymi się z chęcią podzielę. Jerzy Beniamin Zimny, poeta i prozaik z Poznania zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Róże z Montreux”, która mam nadzieję zostanie wydrukowana do dnia spotkania z autorem. Zdradził mi, że  opowie o swoim filozoficznym dialogu ze Stachurą i „Całej jaskrawości” do której nawiązuje  w swojej książce. Barbara Rejek, autorka z Wrocławia, opowie o swoich dwóch książkach „Powodzianka” i „Poczekalnia W”, w których inspirowała się całą praktycznie twórczością Edwarda Stachury. Na zakończenie panelu literackiego usłyszymy mały wykład dr Karola Samsela z Uniwersytetu Warszawskiego na temat znaczenia powieści „Siekierezada” dla naszej literatury.

     W panelu muzycznym na samy początku wystąpi lokalny zespół Projekt Fraktala & Przyjaciele prezentując dwa specjalnie skomponowane utwory do tekstów Edwarda Stachury i kilka własnych piosenek. Zaraz po nich, czego nie mam na plakacie, wystąpi Grzegorz Bukowski, który muzycznie wspomni zmarłego niedawno poetę i kompozytora Romana Kołakowskiego. Zaprezentuje jeden utwór autorski Romana Kołakowskiego nawiązujący do Stachury i kilka kolejnych już do tekstów autora „Siekierezady”. Jako trzeci na scenie pojawi się Dawid Gębala z Wrocławia, który wyśpiewa dla nas fragmenty „Fabula rasa”. Kolejnym ważnym gościem będzie Jan Kondrak z Lublina, jeden z liderów Lubelskiej Federacji Bardów, który jako pierwszy skomponował muzykę do „Missa pagana” Edwarda Stachury i z pewnością niektóre z tych utworów usłyszymy. Po nim wystąpi Krzysztof Stachura, syn Jerzego Stachury Juniora, bratanka poety. Przedstawi swoje nowe i bardzo ciekawe, nowoczesne brzmienie, pozwalające zupełnie inaczej spojrzeć na teksty Edwarda Stachury. W finale wystąpi Jerzy Stachura Junior, który przedstawi piosenki Edwarda Stachury, tak jak wykonywał je z nim kiedy jeszcze żył. Specjalnie też na Zimową Stachuriadę przywiezie oryginalne rzeczy poety: kurtkę, szalik i legendarny chlebak, widoczne na wyżej zamieszczonym zdjęciu. Będą postawione na scenie w czasie występów artystów. W występie wspierał będzie Jerzego Stachurę jego syn Krzysztof na swojej gitarze. Niektórzy artyści przywiozą też swoje książki i płyty, które będzie można kupić i zdobyć cenne autografy.

     Na finał Zimowej Stachuriady czeka nas wspólne śpiewanie i granie przy ognisku utworzonym ze świateł. Dla osób przyjezdnych przygotowaliśmy nocleg i gorącą kolację. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, więc zapraszamy, bo „dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”.

Zaproszenie i plakat na II Zimową Stachuriadę - Siekierezadę 2019

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.