Powstaje biografia Romana Kołakowskiego

     O tworzeniu biografii Romana Kołakowskiego, poinformowała jego żona Agata Klimczak.

     Zaczynamy od biografii i wspomnień. W związku z tym jeżeli ktoś ma jakieś wspomnienia, anegdoty, ważne fakty z życia/ twórczości Romana bardzo proszę o wysłanie ich tutaj do mnie na priv (Agata Klimczak) lub mailowo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Bardzo dziękuję za wszystkie wiadomości i informacje. Pomoże nam to w godny sposób uczcić jego pamięć. Na razie powstanie strona internetowa poświęcona Romkowi. Będziemy ją uzupełniać o nowe materiały. Później planujemy wydać książkę poświęconą Romkowi z jego tekstami, wierszami i wspomnieniami o nim.  26 I 2019 roku

     No i powstała już wstępna wersja strony pod tym adresem www.romankolakowski.pl/biografia/ Autorka biografii Magdalena Maria Jaroń, napisała na swoim profilu:

     W dniu Twojego pożegnania przyszło mi usiąść przed pustą kartką i zamknąć Twoje całe życie w kilku zdaniach. Chciałam zrezygnować z tego zadania, bo jak w prostych słowach i utartych frazesach uchwycić kogoś takiego?

Ale wiesz, co, Roman Kołakowski... Przypomniałam sobie nasze ostatnie spotkanie, kiedy dane nam było porozmawiać. Kiedy dywagowaliśmy jak polonista z polonistą. Kiedy wspólnie przypominaliśmy sobie nawzajem swoje własne początki - momenty, w których rozpaliła się w naszych sercach miłość do słowa. I wiara w jego siłę. Ponadczasowość. Nieśmiertelność. I poczucie odpowiedzialności za słowo.

I wiem, że do końca ta miłość w Tobie płonęła. Dlatego obiecuję Ci, że postaramy się tym słowem jak najpełniej ująć to wszystko, co udało Ci się stworzyć. Bo słowo jest słyszalne - ma siłę pokonywania barier i łączenia ludzi. Oboje o tym wiemy.

Agata Klimczak, dziękuję za zaufanie i powierzenie mi tego zadania. Na tyle, na ile moje słowo sprosta dziełom Romana, tyle będę o nim opowiadać.

Zaczynamy więc nowy rozdział - jestem przekonana, że byś tego chciał. Bo, jak sam śpiewałeś niegdyś w jednym ze swoich utworów: "Ruszaj się Bruno! Idziemy na piwo! Niechybnie brakuje tam nas... Bo od stania w miejscu niejeden już zginął!".

     Zapraszamy zatem do dzielenia się swoimi wspomnieniami o tym niezwykłym człowieku.

     Na koniec kilka wspomnień. W ostatniej poniedziałkowej audycji „Pod wielkim dachem nieba” Piotr Paweł Spottek przypomniał trzy piosenki Romana Kołakowskiego. Oto bezpośrednie linki do nich:

„Czekając na cud” piosenka Leonada Cohena w tłumaczeniu i wykonaniu Romana Kołakowskiego

„Ta noc wprawi nas w piękny trans” piosenka Leonarda Cohena, tłumaczenie Roman Kołakowski, wykonanie Bartek Abramowicz (Teatr Piosenki)

„Słynny niebieski prochowiec” piosenka Leonada Cohena w tłumaczeniu i wykonaniu Romana Kołakowskiego

W najbliższej audycji „Pod wielkim dachem nieba”, 4 lutego 2019 roku o godz. 20:00, Piotr Paweł Spottek wspomni Romana Kołakowskiego i Jego Teatr Piosenki. Oto link do wydarzenia na Facebooku najbliższego odcinka https://www.facebook.com/events/424248801449283/ . Pojawią się trzy utwory z tekstami Edwarda Stachury. Zapraszamy do słuchania i wspominania.

     Na koniec bardzo krótkie wspomnienie filmowe o Romanie Kołakowskim, zatytułowane „ROMAN”.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.