2 Poznańskie Konstelacje Literackie i nagrody


     We wtorek 11 czerwca 2019 roku, odbyły się Drugie Poznańskie Konstelacje Literackie odbywające się w Bibliotece Uniwersyteckiej na ul. Ratajczaka w Poznaniu.

     Spotkanie prowadzili jego inicjatorzy, Jerzy Beniamin Zimny i Zbigniew Gordziej. Ideą tych spotkań jest prowadzenie dialogów kontrolowanych o literaturze, a przy okazji odbywają się też spotkania autorskie z ciekawymi autorami. Dialog z zaproszonymi gośćmi prowadzą organizatorzy ale publiczność też może zadawać własne pytania. Mimo że spotkania odbywają się pod szyldem Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, to może w nich uczestniczyć jako gość lub widz, każdy kto interesuje się dialogiem literackim w każdej dziedzinie, gdyż nawet tematykę dyskusji można zaproponować i poprowadzić. 

 

      Na początku wystąpiła Barbara Tylman, poetka z Poznania. Dyskutowano na temat jej twórczość, sensu publikowania wierszy w internecie i o sztucznej inteligencji w procesie tworzenia.

 

 

     W kolejnym etapie prowadzący spotkanie przyznali Nagrodę Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu za promowanie i popularyzację twórczości poetów związanych z Poznaniem i Wielkopolską. W pierwszej kolejności otrzymał ją Paweł Kuszczyński, który w swojej działalności znany jest z pisania recenzji.

 

 

      Jako drugi nagrodę odebrał Krzysztof Wiśniewski. Jerzy Beniamin Zimny zaznaczył, że najbardziej znaczące było popularyzowanie poety Wincentego Różańskiego, a obecnie Edwarda Stachury.

 

 

 

 

     Pamiątkowy dyplom za udział w Drugich Poznańskich Konstelacjach Literackich odebrała Barbara Tylman.

 

 

     W dalszej części wystąpił Krzysztof Wiśniewski, który mówił o tym co jest prawdą, a co fikcją literacką w dwóch powieściach Edwarda Stachury: „Cała jaskrawość” i „Siekierezada”, oraz o znaczeniu ego i alter ego głównych bohaterów tych książek.

  

 

      Ostatnią osobą, występującą na tym spotkaniu była poetka Ewa Frączek z Lublina, która zaprezentowała swoje wiersze z tomu „Reorientacja”.

 

 

      Kolejne spotkanie, czyli Trzecie Poznańskie Konstelacje Literackie odbędą się w sierpniu, na które już dzisiaj zapraszamy.

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.