40 rocznica śmierci Edwarda Stachury

     Dokładnie dzisiaj 24 lipca 2019 roku mija 40 lat od śmierci Edwarda Stachury i jak zwykle jest to czas wyjątkowy, gdyż odbywają się z tego tytułu spotkania praktycznie w całym kraju.

    My rozpoczęliśmy ten jubileusz Zimową Stachuriadą - Siekierezadą w lutym w Głogowie. W kwietniu i czerwcu odbyły się dwie Stachuriady we Wrocławiu z inicjatywy Barbary Rejek i Anny Paciorek. W Grochowicach tradycyjnie w czerwcu jak co roku kolejna edycja Stachuriady. Te wszystkie spotkania wpisują się w ten jubileusz, a przed nami kolejne:

24 lipca - Miejskie Centrum Kultury - Kino Zdrój w Ciechocinku o godz. 19.00 na wspomnienie Edwarda Stachury w 40. rocznicę śmierci artysty. Wstęp wolny

24 lipca – Warszawa, Klubokawiarnia Kicia Kocia o 19:30, Al. Stanów Zjednoczonych 68, 04-036 Grochów. Wstęp wolny

2 sierpnia – Iława - Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie  PoSTEDówka godz. 20.00 Galeria przy Ratuszu w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). Wstęp wolny.

16 -17 sierpnia – Chociemyśl – Spotkanie Przyjaciół i Wielbicieli portalu Stachuriada.pl. W tych dniach będziemy świętować nie tylko jubileusz śmierci Edwarda Stachury, ale też 20-lecie istnienia naszej strony. Już dzisiaj zapraszamy na to wydarzenie.

6 i 7 września – Łazieniec - 18. Ogólnopolskie Spotkania Poetów Biała Lokomotywa. Łazieniec 2019 – niestrudzenie i z wielkim zaangażowaniem  prowadzona przez Darię Danutę Lisiecką. Wstęp wolny.

4 października – Wrocław – Wszystko jest poezją – Stachuriada organizowana przez Basię Rejek i Annę Paciorek. Wstęp wolny.

Październik (dokładna data jest ustalana) – Gdynia – Stachuriada w której uczestniczyć będzie Jerzy Stachura Junior

15 listopada – Czechowice Dziedzice – Stachuriada Czechowicka

     Wydawnictwo „C&T” (Crime & Thriller) wydało z okazji jubileuszu zbiór opowiadań „Się” Edwarda Stachury, który można już nabyć przez strony internetowe.

     Nieznana jest jeszcze data odsłonięcia tablicy pamiątkowej na elewacji bloku na ul. Rębkowskiej, na której mieszkał i zmarł Edward Stachura. Liczymy że nastąpi to już niebawem.

     W lipcu ukazuje się też Miesięcznik Twórczość, który poświęca sporo miejsca na swoich stronach Edwardowi Stachurze. Informuje też że Wydawnictwo Bellona przygotowuję książkę autorstwa Jakuba Beczka "Teraz oto jestem... Edward Stachura we wspomnieniach". 

     Na zakończenie tego artykułu proponuję wysłuchanie „Listu do pozostałych” Edwarda Stachury we wspaniałej interpretacji Łukasz Lipińskiego. Zapraszamy też do uczestniczenia w uroczystościach jubileuszowych związanych z poetą.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.