82 rocznica urodzin Edwarda Stachury

     82. lata temu w Charvieu koło Grenoble we Francji urodził się Edward Stachura, poeta, prozaik, piosenkarz, tłumacz i wędrowiec, jeden z najsłynniejszych pisarzy powojennej Polski, który w latach 80. popularnością dorównywał gwiazdom rocka.

     Od 1963 roku mieszkał na Grochowie w kawalerce na parterze gomułkowskiego bloku przy ul. Rębkowskiej 1. Na grochowskiej kwaterze napisał wiele utworów. Tam też odebrał sobie życie 24 lipca 1979 roku. W rocznicę urodzin na elewacji budynku miała zawisnąć tablica, poświęcona autorowi '"Siekierezady". Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi - ciągle trwają negocjacje z rodziną i administracją nieruchomości.
     Grochowskiemu poecie dedykowana jest
Klubokawiarnia Cała Jaskrawość - nazwę lokalu zaczerpnięto z tytułu powieści Stachury. W lokalu znajduje się także mural, przedstawiający podobiznę poety w interpretacji Magdaleny Dukaczewskiej. Dzisiaj Cała Jaskrawość i jej starsza siostra Kicia Kocia zapraszają na toast za Steda.
    Pod postem klubokawiarni znalazło się ciekawe wspomnienie Darii Wieliczkoo Edwardzie Stachurze:
Mój tata wychował się na tym samym podwórku. Stachura miał maszynę do pisania pod oknem. Latem, jak chłopcy dokazywali na podwórku, w tym mój tata, zbyt hałaśliwie grając w piłkę, Stachura wychodził do ich, dawał parę złotych i mówił, żeby poszli na lemoniadę, bo musi chwilę w spokoju popracować. Pamiętam jak babcia (mama mojego taty) opowiadała anegdotę z maszyną do szycia. Nie wiem, ile z tego było prawdy, ale kiedyś mama Stachury niemal popłakała się, jak się dowiedziała, że Edek oddał jakiemuś sąsiadowi maszynę Singera do szycia, bo tamtemu się spodobała. W tamtych czasach maszyna do szycia Singer to był skarb
Po sąsiedzku zawsze wspominamy Stachurę jako dobrego człowieka. I jego mamę również.”.

„Urodziny” Edward Stachura

Dzisiaj są moje urodziny,
Które obchodzę bez rodziny
Daleko, wysoko, wśród manowców,
W pokoiku na wieży hangaru dla szybowców.

Zupełnie tu nieźle jest mi,
Organki mi służą do gry.

Na twarzy obeschły już łzy,
Już warg nie zagryzam do krwi.

Niech żyje ziemia!
Niech żyje niebo!
I ty, co rodzisz się, żyj!

W niedzielę 25. sierpnia 2019 roku, o godzinie 18.00, będzie wyemitowana w Programie Drugim Polskiego Radia audycja o Edwardzie Stachurze. Dziękuję Pawłowi Tańskiemu za przekazanie nam tej informacji.

Nasze redakcyjne urodziny Edwarda Stachury wyglądają dzisiaj tak

Oto kilka piosenek w wykonaniu Edwarda Stachury na dzisiaj:

Nie Brookliński most

Ballada dla Potęgowej

Biała Lokomotywa

Jest już za późno, nie jest za późno

„Fabula Rasa” – słuchowisko

Na koniec cytat poety ze strony Biesiady Literackie

Fotografia wykorzystana w tym artykule: Edward Stachura, druga połowa lat 70. Z archiwum Wiesława Niesiobędzkiego.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.