Nowy tomik Jerzego Stachury „Ślepy justunek”

     Na początku września tego roku ukazał się najnowszy tomik poezji Jerzego Stachury Juniora „Ślepy justunek”, któremu po raz kolejny mamy przyjemność patronować jako strona. Basia Rejek skreśliła na jego temat kilka zdań i wybrała kilka ciekawych wierszy.

„Szkic do autoportretu”

 

Stoję przed sztalugą

jak przed lustrem

 

Patrzę w białe płótno

i przegrywam z sobą

w walce na spojrzenia

 

     To wiersz Jerzego Stachury, który przeczytałam na stronie artysty w maju tego roku. Wiersz dla mnie bardzo ważny, bo odblokował on we mnie „coś” co zastygło w czasie światowego znieruchomienia. Nie wiedziałam wówczas, że znajdzie się on w najnowszym tomiku poety „Ślepy justunek” i jakże wielka była moja radość gdy we wrześniu tego roku otrzymałam prezent od Jerzego Stachury, prezent na jesienne wieczory...wiersze. I jakże się cieszę, że mogę teraz się w nie zanurzyć, bo jak nigdy potrzebne jest nam dobre słowo, dobre i mądre, a że takie są wiersze Jerzego wiem już po lekturze jego kilku poprzednich tomików poezji. Teraz kiedy najczęściej darowany nam jest jedynie „widok za oknem”, słowa Jerzego Stachury mogą zabrać nas w inne galaktyki. Podróż w Kosmos Twórczości i Podświadomości zapowiada we wstępie Z.R.Szymański i pierwszy wiersz z tomiku:

***

Uskrzydliła mnie chwila wiersza

w galaktyki słowa

i nieskończoność myśli

 

Nim z chmur ołowianych

przyjdzie mi wytapiać

ślepy justunek

     I niewątpliwie Wiersze z tomiku „Ślepy justunek” rodzą we  mnie chęć tworzenia, co w tym trudnym okresie „nie-różowej sytuacji światowej” jest wybawieniem. Wiersze te również pozwalają mi na stawianie pytań własnej podświadomości i dzięki słowom Jerzego - tym zapisanym i tym niewypowiedzianym na kartach tomiku - nabieram pewności, że nie wszystko trzeba zrozumieć, zapisać, dokończyć... I może na tym polega mądrość życia, by móc powiedzieć: „Wszystko jest Poezja” i pozwolić Poezji, by dopowiedziała resztę w nas samych, za nas samych. Malujmy zatem obrazy dla siebie na zimę, na szpitalnych korytarzach są one najbardziej potrzebne! Nie planujmy śmierci, a ostatni wiersz... Za ten szczególny podarunek na ten "gzygzakowaty czas" bardzo dziękuję Jerzemu Stachurze.

***


Codziennie wiersz

ale nie każdy chcę zapisać

i nie każdym

przełamać się ze światem

 

A jeszcze inne

chowam do słoika

po musztardzie

 

***

Niebezpiecznie walczę ze sobą -

ścigam myśli

jak niedobitki życia

 

Jeszcze bronią mnie wiersze

choć i one liżą rany

celnie zadane

***

 

Moje wiersze
nie trafiły pod strzechy

Ale obrazy na pałace


***

Maluję obraz na zimę -

żadne arcydzieło

Ale marzną mi ręce


***

Białe żagle

jak szpitalne wiersze

 

Bo jaki poeta

nie żeglował nocą

po korytarzach


„Dla siebie”

 

Nie mam pomysłu

na świąteczny prezent dla siebie

przecież niczego mi nie brakuje

nawet gwiazdy z nieba

 

Więc może jeszcze jeden wiersz

obraz piosenka


***

W moich planach na przyszłość

nie ma śmierci -

jest ostatni obraz

ostatni wiersz

jakaś piosenka na pożegnanie

 

    W oczekiwaniu na kolejne wiersze Poety, z głębi serca polecam tomik „Ślepy justunek”.

Barbara Rejek

 

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.