Program IV Zimowej Stachuriady - Siekierezady

     Do rozpoczęcia IV edycji Zimowej Stachuriady - Siekierezady online zostało zaledwie 20 dni. Najwyższy więc czas przedstawić artystów, którzy mimo obecnej trudnej sytuacji, postanowili wystąpić na tegorocznym festiwalu.

     Wszystkie spotkania odbędą się bez publiczności. Będą nagrywane i prezentowane na kanale YouTube i stronie Stachuriada.pl, w odstępach czasowych, o których będziemy informować. Zważywszy na obecną sytuację związaną z koronawirusem, prosimy autorów i artystów o zasłanianie nosa i ust i dezynfekowanie rąk. Prosimy też o zachowanie bezpiecznej odległości.

W programie:

LITERACKO-MALARSKIM:

RYSZARD MAREK BADTKE - przyjaciel Stachury, autor książki „Stachura alias Sted”
MARCIN HUGO-BADER - opowie o swoich obrazach prezentowanych w czasie Stachuriady
BARBARA REJEK - zaprezentuje wiersze ze swojego najnowszego tomiku „Samotnia biała”
ANNA PACIOREK - zaprezentuje teksty inspirowane twórczością Edwarda Stachury
KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI - zaprezentuje swoje najnowsze teksty poetyckie
KLAUDIA ANTOSZ - zaprezentuje swoje  teksty poetyckie
SOCHACZEWSCY POECI ZE STOWARZYSZENIA ATUT - Zaprezentują wiersze z nowej antologii
JERZY STACHURA JUNIOR - z okazji 70 urodzin zaprezentowana zostanie poezja poety

MUZYCZNYM:

MICHAŁ ŁANGOWSKI I MARTIN KAC - zaprezentują piosenki do wierszy Edwarda Stachury i własne
JACEK SOKOŁOWSKI - wystąpi z muzyką do tekstów własnych, Edwarda Stachury i innych autorów
MONIKA SIKORSKA - w programie kilka piosenek Stachury i innych autorów
MICHAŁ ADAMOWICZ - wystąpi z programem autorskim
DOMINIKA DOBROSIELSKA I MICHAŁ RUKSZA - piosenki Stachury z muzyką Romana Kołakowskiego
GRZEGORZ BUKOWSKI - zaprezentuje piosenki przygotowane na  najnowszą płytę
JERZY STACHURA JUNIOR - z okazji 70 urodzin specjalna prezentacja muzyki i obrazów

Spotkania prowadzi: KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI Redaktor Naczelny Stachuriada.pl

RYSZARD MAREK BADTKE - Urodzony w 1942 roku w Tucholi (78 lat), publicysta, redaktor, literat, animator kultury (m.in. twórca Festiwalu Folkloru Kujaw w Ciechocinku), dlugoletni redaktor prasy kujawsko-pomorskiej, publicysta „Gazety Pomorskiej" w Bydgoszczy i kierownik oddziału we Włocławku, oraz szef oddziału kujawsko-pomorskiego „Trybuny Ludu". Wieloletni przyjaciel Edwarda Stachury i autor dedykowanej mu książki „Stachura alias Sted”.

MARCIN HUGO-BADER - Polski Artysta malarz, rzeźbiarz, rysownik, litograf, społecznik, dyrektor artystyczny. 1997-2002 Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 2002 roku z wyróżnieniem w Pracownii Prof. Wiesława Szamborksiego. Aneks z Rzeźby u prof. Gustawa Zemły. Aneks z litografii u prof. Władysława Winieckiego. Udział w wielu wystawach w kraju, jak i za jego granicami. Obrazy znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą. O sobie mogę powiedzieć: "Malarstwo, rysunek, rzeźba, to rodzaje sztuk, które są mi bardzo bliskie. Dziękuje Bogu za dar jaki od niego otrzymałem. Udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. O mnie: „O Młodych zdolnych artystach mówi się, że są na progu wielkiej kariery. Dotyczy to również Marcina. Mnie interesują szczególnie Jego spontaniczne, zaskakujące trafne syntezy i pełne emocji pejzaże. Marcin to malarz aktywny, ale i nietypowy. Znam jego dzieła, nacechowane wartościami z pogranicza sztuki  dziennikarstwa” Prof. Marek Dzienkiewicz. Oto kilka jego prac.

BARBARA REJEK - pedagog, nauczyciel, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci, założycielka DAB-Dolnośląskiej Akademii Balansu, obecnie współredaktorka portalu stachuriada.pl Urodzona w Wodzisławiu Śląskim w 1975 r, zamieszkała we Wrocławiu od 1977r.Wydane książki: Boćko, Wrocławska szuflandia, Wrocławska Tancbuda - więcej na tematautorki można poczytać na stronie wydawnictwa Psychoskok i dabakademia.pl.tl oraz stachuriada.pl.

ANNA PACIOREK - Od 51 lat mieszka we Wrocławiu, gdzie ukończyła studia na Uniwersytecie Ekonomicznym. Jest biegłym rewidentem, biegłym sądowym i lustratorem. Animatorka kultury. Jako poetka udanie zadebiutowała w 2001 r. w Oficynie Wydawniczej. Autorka otrzymywała Wyróżnienia w poetyckich konkursach krajowych i zagranicznych. Wydała siedem tomików: w 2002 r. arkusz poetycki (nr 1, II serii bibliofilskiej „ARS POETICA”) pn. „Życie jest chwilą”, w 2006 r., „Kino Powidok”, w 2008 r., „Zaczęło się w raju”, w 2013 r., „Zamknięte otwarte”, w 2016 r. „Cieniem wiatru zapisane”, w 2017 r. „Tam, gdzie cisza śpiewa”, w  2018 r. „Na imię. mam Dafne”. Ponadto jej utwory znajdują  się  w 33 antologiach,  w tym dwóch wydanych pod redakcją autorki. Jest członkiem: Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury we Wrocławiu, (2003 r.),  JP II Polish Amarican Poets Academy w Wallington (NJ 2004 r.), Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie (2005 r.) w którym pełni funkcję Wiceprezesa, Stowarzyszenia Autorów Polskich (O/Wrocław) oraz kilku internetowych Klubów Literackich, w tym: RUBIKONU, Poetów Niepokornych, Kształty Słów, z którym to portalem poetyckim współpracuje, jako jeden z Administratorów. W 2012 roku została wpisana do polskiego wydania Leksykonu „Who is who”.

KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI - (ur. 2 kwietnia 1978 r. w Szubinie w woj. kujawsko-pomorskim) - poeta, publicysta, propagator poezji, archiwista, twórca filmów dokumentalnych i teledysków. Jest absolwentem Wszechnicy Polskiej na kierunku Finanse i rachunkowość. Debiutował na początku 2001 r. we wspólnie wydanym tomiku z Wincentym „Witkiem” Różańskim „Posrebrzane pola słów” (Poznań 2001; Warszawa 2008). Znalazło się w nim 11 wierszy Krzysztofa Wiśniewskiego. Wkrótce zaczął gromadzić wszelkie materiały o życiu i twórczości poety. Publikował o nim artykuły w „Merkuriuszu Poznańskim”, a w latach 2011 – 2015 był głównym redaktorem strony internetowej poznańskiego twórcy: www.wincentyrozanski.art.pl . Od połowy 2017 roku jest redaktorem naczelnym strony www.stachuriada.pl poświęconej życiu i twórczości Edwarda Stachury. Organizuje stachuriady jemu dedykowane pod nazwą: Zimowa Stachuriada - Siekierezada (od 2018), Niebieska Tancbuda (z Barbarą Rejek od 2019). W 2012 r. wydał już własny zbiór 25 wierszy zatytułowany „Spotkania z ciszą”. Publikował swoje wiersze w prasie katolickiej oraz w „Protokole Kulturalnym” i „Karanie”. W latach 2001 - 2006 należał do Klubu Literackiego Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, obecnie pod nazwą Klub Literacki Dąbrówka. W maju 2006 r. wystąpił dla Telewizji Kablowej Winogrady w Poznaniu w programie „Wierszokleci i poeci”. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu za promowanie i popularyzację twórczości poetów związanych z Poznaniem i Wielkopolską. Pierwszy swój film nakręcił w 2010 roku, który był dedykowany jego zmarłemu ojcu Tadeuszowi. Przez ostatnie 10 lat nakręcił ponad 50 filmów dokumentalnych, a w tym kilka teledysków. Powstały produkcje między innymi dla: Anny Chodakowskiej, Romana Ziemlańskiego, Wydawnictwa Iskry, Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Mosińskiego Chóru Kościelnego p.w. Św. Cecylii, Apolinarego Polka, Wędrownego Przeglądu Piosenki „Polana”, Lasu Bemowskiego w Warszawie, praCoVni Piosenki, Traperskiej Wytwórni Filmowej, Urzędu Miasta Mosina, Grupy Rekonstrukcyjnej „Zawiszacy”, Teatru Tańca NTF Małgorzaty Matuszewskiej, Festiwalu im. Jonasza Kofty, Sławomira Zygmunta i wiele filmów w archiwach strony Stachuriada.pl na temat życia i twórczości Wincentego Różańskiego i Edwarda Stachury. Od grudnia 2020 roku wspólnie z Karolem Samselem, poetą, literaturoznawcą, filozofem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, tworzy serię odcinków zatytułowaną „Rytmy pracy twórczej” i opublikowane zostały do tej pory 2 odcinki na kanale YouTube. 

KLAUDIA ANTOSZ - 21-letnia Żyrardowianka, obecnie mieszkająca w Warszawie. Kocha przyrodę, długie spacery, nałogowo czyta książki i pije herbatę. Swoje przeżycia i uczucia zaczęła ubierać w słowa w 2015 roku. W 2016 roku wzięła udział w konkursie poetyckim z okazji 100-lecia nadania praw miejskich miastu Żyrardów organizowanym przez lokalny Młodzieżowy Dom Kultury. Dwa jej wiersze znalazły się na płycie Żyrardów ma sto lat.

SOCHACZEWSCY POECI ZE STOWARZYSZENIA ATUT - Sochaczewskie wieczory Literackie ,,Atut,, istnieją jako stowarzyszenie od 2017 roku. Jako grupa nieformalna Sochaczewskie Wieczory Literackie powstała 10 lat wcześniej.  Na chwilę obecną zrzesza 26 osób. Głównymi wydarzeniami Atutu jest „Poezja na obcasach” organizowana cyklicznie w okolicach 8 marca, połączona z turniejem jednego wiersza. Gdzie prezentowane są wiersze na wesoło,  poświęcone temu świętu. Następnym wydarzeniem jest dwudniowy Festiwal „Noc poezji i muzyki, Wierszotorówka” Która odbywa się w przedostatni weekend sierpnia. Prezentują tam swoją twórczość trzej poeci zaproszeni z Polski oraz oprawione jest to dużą ilością muzyki prezentowaną przez zaproszonych wykonawców/zespoły. Na zakończenie pierwszego dnia jest przeprowadzony turniej jednego wiersza o dowolnej tematyce. Drugiego dnia przejazd kolejką wąskotorową do Tułowic, ognisko i Narodowe Czytanie z przysłaną specjalnie na to wydarzenie przez Prezydenta okolicznościową pieczątką Narodowego Czytania. W maju przez kolejne dwa lata odbył się koncert pieśni. Do tekstów naszych członków, muzykę skomponował Józef Grawiński, a wykonawcami byli soliści Opery Łódzkiej. Oprócz tego organizowane są corocznie wydarzenia poświęcone poetom z okresu wojny, okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jak również przeprowadzony został konkurs recytatorski dla uczniów szkół ponad podstawowych. Stałe miejsce w harmonogramie naszych wydarzeń zaczyna mieć plenerowo biesiadny konkurs poetycki „O kwiat grążela” organizowany nad rzeką Nida/Sucha w Zakrzewie. W tym krótkim okresie (trzy lata działalności) wydane zostały dwa tomiki poezji i dwie antologie Poezji Sochaczewskiej.

MICHAŁ ŁANGOWSKI I MARTIN KAC - Michał Łangowski, to od wielu lat lider formacji poetyckiej Cisza Jak Ta. Wraz z zespołem nagrał 13 płyt, i zagrał ponad tysiąc koncertów w całej Polsce. Poza zespołem jest również twórcą autorskiego projektu "Pomiędzy Ciszą a ciszą", w ramach którego wydał solowo 3 płyty.

Martin Kac, to lider, charyzmatyczny wokalista, gitarzysta zespołu Bujana Grupa Majowa. Zespół przed laty święcił triumfy na deskach najważniejszych festiwali poetyckich, w tym na Bieszczadzkich Aniołach. Obecnie Martin wrócił do regularnego muzykowania. Od zawsze zafascynowany twórczością klasyków gatunku, pisze piosenki, głównie do słów Wiesławy Kwinto Koczan.

Połączyła ich niekłamana sympatia, a także ukochane piosenki. Razem tworzą charyzmatyczny duet, w ramach którego grają w formule transmisji online bliskie ich sercom pieśni. Wokół tych internetowych koncertów, gromadzą się regularnie setki słuchaczy, a każde kolejne spotkanie odtwarzane jest tysiące razy przez sympatyków duetu. Poza muzyką - panowie doskonale się czują ze sobą na scenie, zarażając na wizji optymizmem i uśmiechem, którym przeplatają piękne refleksyjne, i koronkowo wykonywane pieśni. Góry, poezja i muzyka – łączą się tutaj z humorem i refleksją. Obecnie duet pracuje nad pierwszym wspólnym krążkiem z autorskimi piosenkami. 

20 x STACHURA - koncert online z 01 lutego 2021 roku, który zgromadził przed ekranami ponad 2500 osób.

Michał i Marcin napisali pod filmem: "Nasze śpiewogrania zawsze były, i będą otwarte na wszystkich, którzy zechcą ogrzać się, przy tym symbolicznym ognisku, wśród dobrych, serdecznych Ludzi :) Będzie nam jednakowoż bardzo miło, jeśli dołączycie do grona Współtwórców naszej duetowej płyty "Piosenki - Wiosenki" https://zrzutka.pl/z/piosenkiwiosenki Z głębi duetowych serduch dziękujemy wszystkim współtworzącym nasze serdeczne światy. Michał & Martin".

JACEK SOKOŁOWSKI - Z wykształcenia anglista, z zamiłowania muzyk, kompozytor, autor tekstów. Od ponad trzydziestu lat aktywny w szeroko pojętym świecie sztuki. Aktywny członek zespołów SKTC, Akustyczne Historie, Bright Side. Obecnie skupiający się na występach solowych opartych o teksty własne, Edwarda Stachury, oraz innych autorów. Jacek wykonuje wyłączne piosenki do własnej muzyki.

Akustyczne Historie – „Świt”

Wypłakałem oczy niebieskie

Edwardowi Stachurze

Wchodząc w wiosnę

MONIKA SIKORSKA - Urodziła się w Szczecinie i z tym miastem jest mocno związana emocjonalnie. To w tym mieście, siedząc na Wałach Chrobrego napisała swoje pierwsze wiersze i opowiadania. Tu powstały też pierwsze rysunki i obrazy. W jej twórczości przeplatają się tematy osobiste, obrazujące koleje jej życia jak i te zewnętrzne, dotykające problemów ogólnoludzkich.

Początkowo pisała melodię do swoich wierszy tylko okazjonalnie. Śpiewała również jedynie dla przyjaciół i znajomych. Jej twórczość miały okazję poznać jedynie osoby z kręgu „Ciszaków” podczas koncertów „Ciszaki – Ciszakom”. Jednak od 2017 roku zajęła się na poważnie umuzykalnianiem swoich wierszy, napisała też melodie do wierszy znanych i mniej znanych poetów. Jednym z jej projektów jest „Kantylena” zawierający piosenki do wierszy K.K. Baczyńskiego. Coraz częściej też po jej teksty sięgają inni muzycy. Jej piosenki śpiewane są przez coraz szerszy krąg ludzi.

W 2019 roku ona sama rozpoczęła koncerty w warszawskich klubach i miejscach przyjaznych poezji śpiewanej. W ich wyniku powstał pomysł debiutanckiej płyty. Niestety 2020 przerwał te koncerty. Jednak ten czas został w pełni wykorzystany i w grudniu ukazała się płyta „Na przekór”. W chwili obecnej na druk czeka pierwszy tomik jej wierszy pt. „Przeplataniec”. Będzie dostępny również w wersji limitowanej, ilustrowanej akwarelami autorki, bowiem oprócz pisania i komponowania melodii swój obraz świata przenosi ona też na płótno. Jeden z obrazów stanowi okładkę jej płyty. Oto kilka jej piosenek.

Czas

Ktoś

Jakże nam przyjacielu

Wiatr

Kantylena

MICHAŁ ADAMOWICZ - (ur. 1994) Autor dwóch autorskich płyt: Pod tym samym niebem (2018) i Szklane figury (2019) oraz ścieżki dźwiękowej do filmu dokumentalnego "Pustać. Ostoja cietrzewia" (2018). Laureat III nagrody w Konkursie Nutka z Kropką pod patronatem Zbigniewa Łapińskiego. Brał również udział m.in. w: Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (2016) Festiwalu Nadzieja w Kołobrzegu (2014) Koncercie benefisowym Zbigniewa Łapińskiego w Teatrze Komedia w Warszawie (2015). Z zamiłowania przyrodnik, ornitolog. Oto kilka jego piosenek

Dystans

Słowa, których nie było

Nic nie zatrzyma miłości

Pierwszy krok

Zamiast masek

Szklane figury

DOMINIKA DOBROSIELSKA I MICHAŁ RUKSZA 

DOMINIKA DOBROSIELSKA - Studentka studiów magisterskich Akademii Muzycznej im.Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Na Zimową Stachuriadę zaprowadził ją recital z piosenkami Edwarda Stachury do muzyki Romana Kołakowskiego z którym pracowała między innymi pięciokrotnie przy Warsztacie Poezji Czynnej w Bieszczadach. Od 2015 roku współtworzy poznański kabaret literacki “Klub Szyderców Bis”, który tworzy własne spektakle kabaretowe, również z sukcesami pojawia się festiwalach kabaretowych: Zdobyli między innymi I miejsce na 33. Ostrołęckich Spotkaniach z Piosenką Kabaretową OSPA dla najlepszego wykonawcy konkursu interpretacji piosenki kabaretowej. Zdobyli II miejsce podczas  34.Przeglądu Kabaretów PAKA w Krakowie. Kabaret pojawiał się w radiowej Trójce w Akademii Rozrywki. Współpracują z reżyserem Krzysztofem Deszczyńskim, w komedii muzycznej Cyrk przyjechał. Również z Teatrem Animacji, gdzie mają swój własny spektakl "Uczta szyderców: Uczta 1. - dopiero budujemy" współtworzony z aktorami teatru.
 
 
MICHAŁ RUKSZA – pianista, kompozytor, nauczyciel. Studiował na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Tworzy wiele przedsięwzięć artystycznych, w których występują rozmaite gatunki muzyczne. Od kilku lat jest kierownikiem muzycznym i akompaniatorem zespołu Zenona Laskowika. Jest pianistą Kabaretu literackiego Klub Szyderców Bis.
 
Oto kilka utworów z dorobku Dominiki i Klubu Szyderców Bis:

Banita

Czy warto

Może się stanie raz jeden cud

Dolina w długich cieniach

Dotyk

Miłość dobrze ukryta

Nic dwa razy się nie zdarza

Różnym losem

Szewczyk

Ballada łomżyńska

Bież do Jeżyc

Wódy niet!

Psalm stojących w kolejce

Zrewiduj mnie

GRZEGORZ BUKOWSKI - Jest muzykiem, aranżerem telewizyjnym i teatralnym, kompozytorem oraz wokalistą. Od lat, na stałe związany jestem z Teatrem Piosenki im. Romana Kołakowskiego. Od szóstego roku życia muzyka zajmuje jedno z najważniejszych miejsc w jego życiu. Pierwszy był fortepian w Państwowej Szkole Muzycznej, później śpiew gdy odkrył poezję śpiewaną, polskich Bardów, autorski wymiar sztuki a następnie, od momentu dołączenia do Teatru Piosenki, tempo pracy wzrastało wykładniczo bez litości! Uczestnik wielu koncertów, spektakli, twórca płyt, piosenek, wydarzeń wszelakich w których uczestniczył w różnych rolach, niech sztuka przemówi! Jesienią 2020 roku przebył pieszo Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (ok. 440km) pisząc piosenki, rozmyślając na wszelkie sposoby słowa Steda: „Kiedy idę, to jakbym pisał, Kiedy piszę, to jakbym szedł, a jedno i drugie - to jest śpiew”. Wspomina: „Wielka magia płynęła wtedy ze mną na każdym kroku, nie szedłem sam, tego pewny jestem. Obecnie jestem w trakcie realizacji nagrań tych utworów, z nadejściem wiosny planuję wydanie materiału w formie fizycznej. Podczas koncertu przedstawię kilka tekstów Steda jak również i ostatnie moje piosenki napisane podczas tej niezwykłej podróży. Zapraszam!”. Oto aranżacja piosenki Romana Kołakowskiego w jego wykonaniu i kilka innych kompozycji

Przypowieść błękitna

Ona sobie tego nie życzy

Dolina w długich cieniach

Korsarz

Nokturn

JERZY STACHURA JUNIOR - Urodził się 05.01.1951 roku w Gdyni i całe dotychczasowe życie spędził na Grabówku. Jerzy Edward Stachura - poeta, bard, malarz. Bratanek i uczeń sławnego Steda - Edwarda Stachury. Sted nazywał go Juniorem - stąd „Piosenka dla Juniora i jego gitary”. Właśnie obchodzi swój jubileusz 70 urodzin, który będziemy w szczególny sposób świętować. Oto kilka jego piosenek.

„Piosenka dla Juniora i jego gitary”

„Piosenka dla piosenki”

„Gdy odeszła pod chmurami”

„Piosenka zimowych wędrowców”

„Kup sobie wiersz”

„Muzyczny Azyl”

Dziękujemy wszystkim mediom, wydawnictwom i instytucjom za patronat nad naszym festiwalem, a wspierają nas:

Pragniemy też podziękować firmie Virtualpro.pl za przygotowanie plakatu IV Zimowej Stachuriady - Siekierezady. Klikając w baner możecie zajrzeć na ich stronę i jeśli potrzebujecie zdjęć, lub wirtualnych spacerów, to polecamy ich usługi.

Zapraszamy do oglądania filmów z naszego festiwalu. Postaramy się w miarę naszych możliwości jak najszybciej je zmontować i udostępnić. Pozdrawiamy serdecznie.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.