Relacja z IV Zimowej Stachuriady - Siekierezady

     Na wstępie tej relacji dziękujemy z całego serca gospodarzom Konar, Gminie Brochów i Bazie pod Konarami za udostępnienie miejsca w tak trudnym dla wszystkich okresie pandemii, oraz patronom za bardzo cenne wsparcie medialne.

     20 lutego 2021 roku w  Konarach koło Sochaczewa odbyła się IV Zimowa Stachuriada – Siekierezada,  dzięki staraniom i determinacji Krzysztofa Wiśniewskiego. Bo oczywiście nie trzeba dodawać, że w tych trudnych czasach dla kultury zorganizowanie wydarzenia artystycznego jest nie lada wyczynem.

     Tegoroczna Zimowa Stachuriada odbyła się  tym razem w  formie  spotkania w małym gronie artystów występujących na małej scenie Domu Kultury i Sportu w Konarach oraz w formie internetowej – poprzez wcześniejsze nagrania swoich występów części muzyków i poetów.

     IV Zimowej Stachuriada - Siekerezada rozpoczęła się od przeczytania przez Krzysztofa Wiśniewskiego pozdrowienia od Jerzego Stachury – Juniora, który nie mógł osobiście z nami być, ale podczas wydarzenia świętowaliśmy jubileuszowe  jego 70-te urodziny. Słowa pana Jerzego, poety, muzyka i malarza stały się myślą przewodnią Stachuriady i niech pozostaną z nami i dodają otuchy, gdy zawieje za bardzo będą nam dokuczały.

“ Aby poezja prostowała Wam pokręcone drogi życia”

Jerzy Stachura- Junior

 

W czasie spotkania można było podziwiać obrazy Jerzego Stachury – na żywo i w formie zdalnej oraz usłyszeć wiersze poety z jego tomiku „Poezje”, czytane przez zgromadzonych artystów. Można było również nabyć jego tomiki poezji. Zainteresowanych ich kupnem zapraszamy do kontaktu z Krzysztofem Wiśniewskim pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Tomiki: „Tylko tędy przechodziłem”, „Akacje z Grabowej”, „Czyż nie pożycza się kwiatów” i „Wiersze, które zapomniałem napisać” w cenie 15 złotych.

Odbyła się też promocja najnowszego tomiku poety wydanego specjalnie z okazji jego jubileuszu, którego jesteśmy patronem. Zatytułowany jest „Opowiem Ci Grabówek” i jest wyborem wierszy z lat 1970 – 2020. Można go nabyć u nas w cenie 20 złotych. Każda książka posiada autograf Jerzego Stachury Juniora. Oto kilka wierszy z najnowszego tomiku:

***

Pamiętam wojny Grabówka z Chylonią

 

Karuzela wirowała

w rytm żołnierskich przebojów

Śrut z wiatrówek kosił papierowe kwiaty

Szmaciane granaty

burzyły wieże z puszek

Ręczna wyrzutnia rakiet

wyznaczała dowódców - - 

 

Podziurawione koło losu

nagradzało zwycięzców

pluszowymi medalami

 

Rannych zbierały dziewczyny

w plisowanych, niedzielnych spódniczkach

 

***

Jak każe zwyczaj

przez całą noc

tłukłem butelki

przed twoimi drzwiami

 

Kiedy nazajutrz

szłaś po moich wierszach

kawałki szkła

kaleczyły mi serce -

 

w którym tyle jeszcze

do ciebie miłości

 

***

Znowu słyszę krater

choć kosmos dzwoni

trylionem butelek

a noc rozsypuje srebrne kapsle

 

Czy to ja

byłem tym chłopcem

który w rozbitym oknie

płakał do księżyca

***

Po co budzę się o czwartej rano

przecież nie muszę jak Graham Greene

napisać pięciuset słów

ani jak Leonard Cohen

wysmarować listu do Jane - 

 

piję piwo

palę papierosa

i chyba na coś czekam

 

***

Dziś w nocy

śniła mi się wojna -

 

byłem wrogiem

 

***

Nie wszystko jest iluzją

chociaż znikam

na wiele dni i nocy

 

A kiedy wracam

dziwisz się

skąd tyle wierszy

białych jak gołębie

 

I wciąż mi mało świata

choć całe życie na Grabówku

 

Panu Jerzemu serdecznie dziękujemy za coroczną obecność duchową z nami i życzymy dużo zdrowia i czekamy na kolejne dzieła-piosenki, obrazy i oczywiście wiersze, wierząc, że w przyszłym roku dane nam będzie cieszyć się swoją obecnością na żywo na V Zimowej Stachuriadzie. Zapraszamy do obejrzenia filmu w którym prezentujemy wiersze Jerzego Stachury Juniora, oraz jego muzykę i obrazy IV Zimowa Stachuriada - Siekierezada - Jerzy Stachura Junior - spotkanie online

     W panelu muzycznym IV Zimowej Stachuriady – Siekierezady na scenie wystąpili: Michał Adamowicz, Jacek Sokołowski i Monika Sikorska.

Michał Adamowicz przedstawił utwór Edwarda Stachury „Nie rozdziobią nas kruki” oraz piosenki ze swoich autorskich płyt ( tych wydanych i tych, które mają być wydane w tym roku). Polecamy serdecznie płyty Michała: „Pod tym samym niebem” ( 2018) oraz „Szklane figury” (2019). Przedstawione piosenki przez Michała Adamowicza z pewnością wprowadziły słuchających w stan refleksji i przemyśleń nad samotnością, dystansem między ludźmi i nawet ochroną środowiska. Jak mówi sam Michał: „Artysta to ktoś, kto ma materiał do przedstawienia i nauczył się języka, którym można to przekazać.” Michał z pewnością ma bardzo dobry materiał - wartościowe teksty i muzykę oraz umiejętność ich przekazywania, w sposób pozwalający na zatrzymanie i zaciekawienie odbiorcy. Michał Adamowicz wystąpił na Zimowej Stachuriadzie - Siekierezadzie po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że jeszcze do nas powróci, bo chce się  go słuchać. Zapraszamy do obejrzenia jego koncertu IV Zimowa Stachuriada - Siekierezada - Michał Adamowicz - koncert online

Po raz pierwszy na Zimowej Stachuriadzie wystąpiła również Monika Sikorska, która przedstawiła piosenki Edwarda Stachury oraz utwory ze swojej płyty „Na przekór”,  wydanej w grudniu 2020 roku. Przygoda Moniki ze Stachurą rozpoczęła się w liceum, a kluczowym dziełem pisarza dla niej była powieść „Wszystko jest poezja”, dzięki której nauczyła się pisać teksty. Artystka uważa, że nieodzownym dodatkiem do poezji (która nie jest tylko słowami) zawsze jest wspólnota ludzka i gitara. Z wędrówek życiowych Monika wysnuła wniosek, że wśród ludzi, którzy się nie znają, kiedy ktoś wyciągnie gitarę i zaczynie śpiewać teksty Edwarda Stachury, wszyscy stają się jedną wielką rodziną. I tak też było 20 lutego 2021roku. Dziękujemy Monice Sikorskiej za podzielnie się swoim talentem pisarskim i muzycznym, dzięki któremu chociaż w tym dniu mogliśmy zapomnieć, że sytuacja życiowa jest pokręcona. Zapraszamy do obejrzenia jej koncertu IV Zimowa Stachuriada - Siekierezada - Monika Sikorska - koncert online

Jacek Sokołowski wystąpił na Zimowej Stachuriadzie po raz drugi, jednak ze stachuriada.pl współtworzył od lat wiele innych projektów, za co szczególnie mu dziękujemy. Podczas tegorocznego zimowego spotkania Jacek wyśpiewał teksty Edwarda Stachury, własne, Ani Paciorek oraz erotyki Krzysztofa Wiśniewskiego. Śpiewy Jacka nie zakończyły się na scenie, ponieważ kontynuował on pisanie muzyki do tekstów redaktora naczelnego stachuriady.pl i wkrótce ma się narodzić owoc współpracy artystów w postaci wspólnej płyty. Zatem również w tym roku odezwał się prawdziwy duch stachuriad: Łączy nas Muzyka i Poezja, ale również, a może przede wszystkim Drugi Człowiek. Czekamy na nową płytę Jacka Sokołowskiego z tekstami Krzysztofa i oczywiście zachęcamy do posłuchania jego stachurowych utworów. Zapraszamy do obejrzenia jego koncertu IV Zimowa Stachuriada - Siekierezada - Jacek Sokołowski - koncert online

     W części muzycznej również wystąpili (poprzez łącza internetowe):  

Michał Łangowski i Marcin Kac. Zapraszamy do obejrzenia ich koncertu ZIMOWA STACHURIADA 2021 - Michał Łangowski i Martin Kac

Dominika Dobrosielska i Michał Ruksza.

Grzegorz Bukowski. Zapraszamy do obejrzenia jego koncertu ZIMOWA STACHURIADA 2021(Stachura/Kołakowski/Bukowski) | Grzegorz BUKOWSKI

Niestety nie dane nam było osobiste spotkanie i porozmawianie z artystami, ale mamy pewność, że będzie jeszcze okazja ku temu. Zachęcamy do odsłuchania nagranych występów tych muzyków, podczas których przedstawiają utwory autorskie i przede wszystkim Edwarda Stachury, a także dzielą się tym, co dla nich ważne z twórczości Poety. Michał i Marcin na zakończenie swojego występu wyśpiewują przecudowne stedowe przesłanie: “Wołanie do kogoś na świecie”, z pozdrowieniami dla wszystkich STACHUROmaniaków. Bo jak inaczej można nas nazwać?

Serdeczne podziękowania dla wszystkich muzyków za ogrzewanie nas dźwiękami i Waszymi cudnymi głosami.

 Grzegorz Bukowski przytacza w swoim występie słowa Steda, które będą wspaniałym podsumowaniem muzycznego panelu IV Zimowej Stachuriady -Siekierezady:

 „Kiedy idę, to jakbym pisał, Kiedy piszę, to jakbym szedł, a jedno i drugie - to jest śpiew”.  Edward Stachura

     Po części muzycznej IV Zimowej Stachuriady – Siekierezady nastąpiła krótka część malarska. Swoje obrazy przedstawił Marcin Hugo - Bader. Malarz  z twórczością Edwarda Stachury również spotkał się w czasach liceum i od tej pory motyw wędrówki stał się dla niego bardzo ważny. Marcin wędruje po Polsce i  pędzlem pisze swoje obrazy –wiersze. Malarz mówi, że ciągle jest w drodze i jak Stachura szuka widoków nad widoki, tych zewnętrznych, ale i tych wewnętrznych, które przedstawia za pomocą kolorów i motywów. Dla artysty Widokiem nad widoki , najpiękniejszym krajobrazem jaki do tej pory widział były Katowice , widziane z 11 piętra hotelowego okna, ponieważ zachwyca go struktura budownictwa „klasy robotniczej”. Marcin Hugo - Bader uważa, że utwory Stachury podświadomie wychodzą w jego malarstwie, zatem bardzo serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dziełami malarza.

W panelu literackim internetowo zaprezentowała się Marcelina Bednarska - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, miłośniczka przelewania myśli na papier od dziecka, jej przygoda z Edwardem Stachurą  zaczęła się od pracy licencjackiej na temat "Wszystko jest poezją", zawodowo dziennikarz, hobbystycznie pisze wiersze, osiadła w Warszawie, ale kiedy tylko może, ewakuuje się do domu rodzinnego na Mazurach. Udział w IV Zimowej Stachuriadzie to jej debiut. 

Ania Paciorek, nasza wieloletnia przyjaciółka z Wrocławia i współtwórczyni wrocławskich stachuriad, przedstawiła wiersze, które są rozmowami poetki ze Stachurą, a jej teksty wyśpiewywane są przez wielu stachurowych artystów. Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy Stachurowe poezji Anny Paciorek, bo jest w niej i mroczy, i księżycowy - magiczny Sted.

Na scenie w Konarach jako pierwszy swoje utwory literackie przedstawił redaktor naczelny portalu stachuriada.pl Krzysztof Wiśniewski. Krzysztof zaprezentował wiersze ze swojego wydanego tomiku poezji: „Spotkania z ciszą” oraz nowe utwory erotyki, które wkrótce zostaną wydane w formie książkowej oraz wyśpiewane na płycie przez Jacka Sokołowskiego. Serdeczne gratulacje dla Krzysztofowa za odważne teksty miłosne i podziękowania za podzielenie się swoją Poezją z nami. Oto jeden z jego wierszy:

„Urok milczenia”

              Rozkwitającej Peoni

 

Wtuleni rozkołysani

tańczymy wśród traw

a chór ptaków wyśpiewuje

tęsknot słodką tajemnicę 

 

milczysz

spoglądam ci w oczy

kąciki twoich ust unoszą się

gdy skupiam na nich wzrok

 

patrzysz

oczami krzycząc do mnie

intymne słowa pragnienia

zapraszasz otwierając usta

 

nadal milczysz

gdy wiatr namiętnie

czesze ci włosy

a ja jednoczę się z Tobą całując

 

nie mówisz nic

zdobywając mnie pocałunkami

zniewalając ciało i umysł

aż do granic uniesienia

 

oplatamy się 

szalejąc w rozkoszy wirze

ugniatając ciałami łany traw

.............................................. 

 

potem milczymy ciszą otuleni

 

W Konarach koło Sochaczewa nie mogło zabraknąć miejscowej twórczości, którą tym razem reprezentowała sochaczewska grupa poetycka grupa Atut, przedstawiając utwory z najnowszej  Antologii Poezji Sochaczewskiej z 2020 roku „Łyżka Strawy dla duszy”. Wiersze pisarzy sochoczewskich poruszają współczesne problemy, w tym również temat pandemii i w rzeczywistości są pomocną dłonią w tych pogmatwanych czasach. Grupie przewodniczy Mirona Miklaszewska, obok której na scenie wystąpili również: Zbigniew Smus, Jan Sot i Teresa Zagajewska. Grupa przez ostatnich kilka lat uczestniczy w spotkaniach Białej Lokomotywy, prowadzonych przez panią Darię Danutę Lisiecką, a z Krzysztofem Wiśniewskim spotkała się po raz pierwszy podczas letniej Niebieskiej Tancbudy organizowanej w Konarach w 2020 roku. Liczmy również na dłuższą współpracę z członkami Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut, ponieważ wielu jej poetów inspiruje się pisaniem Steda.  Zbigniew Smus mówi, że w twórczości Stachury odnajduje siebie samego, dlatego jest ona mu bliska, ponieważ podobnie jak życie Steda, jego własne życie również było pogmatwane. Myślę, że pod tym zdaniem mógłby podpisać się prawie każdy z uczestników IV Zimowej Stachuriady- Siekrezady.

Jako ostatnia wystąpiła Klaudia Antosz. Młoda poetyka z Warszawy zaprezentowała swoje własne wiersze, inspirowane życiem i twórczością Edwarda Stachury i  oczarowała nimi zgromadzonych na IV Zimowej Stachuriadzie - Siekierezadzie. Oto jeden z jej wierszy:

„I i II Wojna Słowna”

 

Nie jestem przygotowana na kolejny ostrzał

Na bombowce niszczące moje miasta

Na granatniki, wyrzutnie

        ogień płynący z Twych ust

 

A może to zimna wojna?

        Milczymy.

Cisza między nami jest jak dym

        jak wówczas w sypialni

               dym z naszych ulubionych papierosów

 

Czerwona paczka

         czarne pogorzelisko

Barwa siwa popiołów

 

Klaudia zainteresowała się twórczością Edwarda Stachury po przeczytaniu jego wiersza z podręcznika szkolnego do gimnazjum. Był to tekst: „Z nim będziesz szczęśliwsza” i w tamtym czasie bardzo poruszył poetkę i sprowadził ją na stedowe  „cudne manowce” na stałe. Klaudia zaczęła słuchać również interpretacji muzycznych Stachury i uświadomiła sobie, że musiała wyssać je z mlekiem matki, ponieważ znała je - teksty i melodie -  wszystkie na pamięć. Rodzice Klaudii słuchali ich regularnie, gdy ona była małą dziewczynką, zatem Sted - choć nieświadomie - był z nią zawsze. W zeszłym roku Klaudia trafiła na nasze stachurowe , zimowe spotkanie jako widz i  zafascynowała się tym, że duża grupa osób w różnym wieku opowiadała o Edwardzie Stachurze z pasją i postanowiła, że chce być w tej grupie. Podczas IV Zimowej Stachuriady- Siekierezady nastąpiło przystąpienie naszej młodej koleżanki do naszej grupy stachuriada.pl. Klaudia Antosz została nowym redaktorem portalu i jak na nowe pokolenie miłośników Steda przystało pójdzie o krok dalej i zaniesie słowa Poety na kolejny serwis społecznościowy - Instagram. Cieszy to bardzo, bo daje to pewność, że Poezja Edwarda Stachury dociera i będzie docierać ciągle to do nowych pokoleń. Klaudii Antosz życzymy wydania tomiku poezji z jej zjawiskowymi wierszami i pomyślnej współpracy z nami.

Ja - Barbara Rejek również miałam okazję przedstawić kilka utworów - jak zwykle inspirowanych twórczością Steda, a tym razem także Jerzego Stachury - z mojego tomiku „Samotnia biała”, które opublikowane zostały na stronie stachuriada.pl . Utworów, które napisałam w 2020 roku jako odtrutkę na zgormadzone we mnie negatywne emocje i mnóstwo znaków wijących się w mojej głowie w zeszłym roku.  Wiem, że Poezja może i jest lekarstwem na wszystko, dlatego cieszę się ogromnie, że Krzysztof również mnie uczynił częścią poetyckiej rodziny stachuriada.pl i po raz kolejny mogłam wziąć udział w przecudownym wydarzeniu jakim była/jest  IV Zimowa Stachuriada - Siekerezada.

Na zakończenie - raczej nie z przypadku pisząc ten tekst w Dniu Poezji - powtórzę słowa Juniora:

“ Aby poezja prostowała Wam pokręcone drogi życia”

Niech nas  dobre  bogi! – Barbara Rejek (21.03.2021)

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.