Film Macieja Mierzejewskiego „Matka Poety”

Jadwiga Stachura - Matka poety - 1987

     Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego Macieja Mierzejewskiego „Matka poety” z 1987 roku, który dedykowany jest Jadwidze Stachurze, matce Edwarda Stachury. 

     Pomimo faktu, iż ów cenny dokument, którego bohaterką jest matka Edwarda Stachury, nie jest bezpośrednio o poecie, to zawiera on dużo treści o nim samym. Wykorzystano w nim nie tylko piosenki w wykonaniu Edwarda Stachury, ale przytoczony został też spory fragment z "Pogodzić się ze światem", w którym poeta zachwyca się wielkością zwyczajności najprostszych czynności i słów swojej matki. Film, który powstał w latach osiemdziesiątych, kiedy Stachura był najbardziej popularny, jest oddaniem hołdu matce poety, całej jej dobroci i hojności, gdy starała się udźwignąć ciężar sławy swojego syna.

Dom rodzinny Edwarda Stachury w Łazieńcu

    A kim obecnie jest autor filmu? Nie wszyscy go znają, dlatego przedstawimy jego notkę biograficzną:

Maciej Mierzejewski - urodził się 20 lutego 1964 roku na Kujawach. Ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1987 r zajmuje się zawodowo różnymi dziedzinami fotografii, autor ośmiu indywidualnych wystaw fotograficznych. Jego zdjęcia były publikowane w wielu lokalnych i ogólnopolskich periodykach oraz publikacjach naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pracował również jako fotoreporter i nauczyciel młodych adeptów fotografii. Obecnie bierze udział w tworzeniu Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Miłośnik poezji we wszystkich jej postaciach. Aktywny działacz Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne www.facebook.com/spacery oraz organizator Fotogalerii Domu Muz w Toruniu. Jest autorem filmu dokumentalnego „Matka poety” poświęconego matce Edwarda Stachury, który był wyświetlany na niektórych jego wystawach, ale też w czasie ważnych wydarzeń związanych z poetą. 

Mieszkanie Stachury na Rębkowskiej 1

     O swoim zamiłowaniu do fotografii pisze tak:

Rzeczywistość, która nas otacza jest różnorodna. Bywa brudna i odrażająca, ale również pełna harmonii barw, świateł i faktur lub wyzywająca swoim pozornym chaosem linii i kształtów. Zapisuję ją za pomocą fotografii. Wybieram te fragmenty, które pobudzają wyobraźnię i wywołują pozytywne emocje. Czasem wystarczy ująć w kadr jej cząstkę i nic już dodawać nie trzeba, a nawet nie wolno. Innym razem, dla podkreślenia ekspresji i poruszenia podświadomości, trzeba poddać ją twórczemu przetworzeniu. Uzyskuje wtedy dodatkowy wymiar poprzez swoją nierealność. Jest nadal sobą, ale bardziej efektowna i głębiej przenikająca oglądającego ją człowieka. To właśnie jemu dedykowane są moje prace. Temu, który uważnie patrzy wkoło i widzi, a także temu, który w pośpiechu przechodzi obok, mijając nieświadomie całe piękno rzeczywistości.

Łazieniec - Dom rodzinny Stachury

     Zapraszamy też do obejrzenia dwóch ciekawych reportaży na temat wystaw fotografii Macieja Mierzejewskiego. Pierwszy film autorstwa Mari Choduń z TVK Toruń "Kiedy drzewa idą do nieba..." i dotyczy wystawy pod tym samym tytułem, która odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Otwarcie miało miejsce 5 października 2011 roku. W drugim filmie, tej samej autorki, "Pejzaże toruńskiego parku" zobaczymy wystawę fotografii zatytułowaną "Zieleń, woda i światło", otwartą w Domu Muz w Toruniu 12 maja 2011 roku. Dowiemy się też od samego Macieja Mierzejewskiego, jak doszło do powstania filmu o matce Edwarda Stachury.

Maszyna do pisania Edwarda Stachury

W filmie „Matka poety” zobaczymy też rodzinę poty z tamtych lat. Zdjęcia zamieszczone w tym artykule pochodzą z filmu. Aby nie szukać w przyszłości, dokument ten zamieściliśmy dla waszej wygody w zakładce O STACHURZE / FILMY. Życzymy miłego oglądania.

Krzysztof Wiśniewski

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.