Stachuriada to portal powstały na przełomie 1999 i 2000 roku z inicjatywy grupy miłośników twórczości Edwarda Stachury; na początku była to w rzeczywistości cesja małych działów Stachury, będących elementem stron domowych Chicka i POlka. Bezpośrednim motywem założenia osobnej witryny był niedosyt informacji w internecie na ten temat i niepowielanie treści. Chodziło o stworzenie miejsca, w którym można byłoby "wywiesić" kilka własnych tekstów i podstawowych informacji (był to czas, gdy nie istaniała jeszcze Wikipedia: )) Wkrótce przy Stachuriadzie powstała społeczność, zgromadzona wokół listy dyskusyjnej na Yahoo (założonej przez Marcina Kasjaniuka, której rolę dziś spełnia forum Stachuriady, dostępne bez ograniczeń dla każdego zarejestrowanego gościa portalu). W międzyczasie - w latach 2006-2008 - społeczność Stachuriady funkcjonowała w ramach forum, stworzonego we współpracy z serwisem Avalon. Po tym, jak forum zniknęło z internetu, zostało utworzone nowe, już na serwerach Stachuriady. Po dłuższym czasie stare forum zostało reaktywowane pod adresem http://www.ekofora.pl/... - ma ono jednak w tym momencie charakter archiwum wątków i kopalni informacji. Aktualne forum znajduje się pod adresem http://stachuriada.pl/forum i zawiera wpisy począwszy od roku 2008.

     Strona Stachuriady przeszła przez wiele serwerów, w tym czasie zmieniała kilkakrotnie adres - viper.pl/~stachura, stachura.prv.pl, stachuriada.prv.pl, stachura.balta.net.pl, ch.nstrefa.pl/stachura i wreszcie - od kilku lat - stachuriada.pl. W tym czasie struktura witryny dość znacznie zmieniła się dwukrotnie, początkowo była to statyczna strona html+css, dziś to wygodny CMS oparty na rozbudowanych systemach php+javascript. Archiwalna wersja strony znajduje się w tej chwili pod adresem http://stachuriada.pl/stachura.

     Przez cały okres aż po dzień dzisiejszy strona istnieje dzięki pasji i bezinteresownej pracy, ma charakter non-profit, nie przynosząc swoim autorom żadnych korzyści finansowych. Jednocześnie skład redaktorski jest otwarty, administratorzy chętnie widzą wszelką pomoc przy tworzeniu treści, które mogłyby ubogacić merytoryczną stronę Stachuriady.

     Idea strony w zasadzie nigdy się nie zmieniła i polega na gromadzeniu wszelkich informacji na temat życia i twórczości Edwarda Stachury. Ma ona być źródłem wiedzy na temat poety i pomocnym narzędziem przy tworzeniu wszelkich opracowań na ten temat.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Więcej w tej kategorii:

       Dziękujemy Rodzinie Edwarda Stachury za zgodę na wykorzystanie wizerunku i fragmentów twórczości Poety.

     Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania domu rodzinnego Edwarda Stachury

     TV Stachuriada to nasz kanał telewizyjny na You Tube. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

     Stachuriada.pl cały czas jest na etapie tworzenia (nie wiadomo, czy ten proces zostanie kiedykolwiek zakończony). Co więcej, w żadnym wypadku nie jest tworem zamkniętym na pomoc z zewnątrz, szerszą współpracę, czy drobne uwagi nie tylko od znawców tematu, bo każdy zainteresowany Edwardem Stachurą jest mile widziany. Chodzi przede wszystkim o to, by znalazło się tutaj jak najwięcej informacji, które chcielibyście tutaj widzieć, a także te, o których chcielibyście powiedzieć innym (począwszy od imprez, koncertów w waszej okolicy, skończywszy na własnych przemyśleniach, artykułach, sugestiach odnośnie technicznej strony Stachuriady). Nasze skromne grono redakcyjne z chęcią przyjmie nowych, stałych współpracowników. Zapraszamy również do udzielania się na  FORUM , albo do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez KONTAKT e-mailowy.